Västerbotten

Invånarna i Västerbottens län har i relation till andra län en hög utbildningsnivå. År 2022 hade 32 procent av invånarna en eftergymnasial utbildning. Utbildningsnivån i länet är därmed den tredje högsta i landet.

Näringslivet svarar för en relativt liten andel av produktionen i länet. År 2021 var näringslivets andel av bruttoregionprodukten (BRP) bara 74 procent, vilket är en bra bit under rikssnittet på 80 procent. Tillväxtviljan i små och medelstora företag är något högre än riksgenomsnittet.

Arbetslösheten ligger på 4,4 procent, vilket är lägst i landet.

Den regionala bild som lyfts fram här ovan baseras på ett urval av den statistik som finns i vår diagrammodul. Nu kan du själv välja och jämföra statistik med andra regioner.

Totalt

Inskrivna arbetslösa som andel av den registerbaserade arbetskraften i åldern 16–64 år
 200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Stockholms län3,75,46,66,46,66,96,56,36,16,15,95,97,97,56,4
Uppsala län3,95,66,76,26,16,25,55,55,65,95,65,67,37,16,3
Södermanlands län6,19,811,010,711,011,010,610,610,710,49,59,411,110,49,3
Östergötlands län6,68,910,19,910,09,99,49,08,78,78,17,88,88,17,1
Jönköpings län3,47,07,46,87,17,46,96,76,56,45,85,97,36,55,4
Kronobergs län4,07,38,58,39,09,28,48,48,28,48,18,19,28,57,3
Kalmar län4,77,68,27,88,48,47,77,67,58,17,87,38,17,26,1
Gotlands län5,77,48,08,48,78,78,17,56,46,25,45,66,76,04,6
Blekinge län6,19,810,810,711,111,310,710,810,49,99,49,210,39,37,9
Skåne län5,58,29,79,810,110,410,110,09,99,99,49,310,710,08,7
Hallands län4,06,37,36,66,66,76,26,26,36,25,95,76,86,25,1
Västra Götalands län4,88,08,88,18,28,27,57,26,86,56,26,27,97,46,0
Värmlands län5,89,310,39,69,49,58,98,58,47,96,96,88,47,86,7
Örebro län6,69,310,09,49,59,58,68,38,07,87,27,38,98,37,2
Västmanlands län5,79,110,29,810,010,39,59,39,39,28,58,510,29,88,3
Dalarnas län4,87,48,37,67,67,67,07,17,27,26,36,17,46,96,1
Gävleborgs län7,210,712,011,511,811,711,111,411,310,69,59,510,69,98,9
Västernorrlands län6,69,611,310,810,510,39,59,18,88,88,18,19,08,27,1
Jämtlands län5,98,610,49,58,88,47,97,57,27,06,46,17,26,24,8
Västerbottens län5,68,59,28,58,48,17,36,96,46,25,75,56,45,74,4
Norrbottens län7,09,910,59,89,28,67,57,27,06,86,26,06,76,04,8
Sverigemedel5,07,78,78,38,48,58,07,87,67,57,07,08,57,96,8

Män

Inskrivna arbetslösa som andel av den registerbaserade arbetskraften i åldern 16–64 år
 200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Stockholms län3,85,76,66,26,56,96,56,36,16,15,85,87,97,66,2
Uppsala län4,06,07,06,36,36,55,95,96,16,35,95,87,67,46,3
Södermanlands län6,010,611,410,511,111,211,111,211,310,89,69,511,410,59,0
Östergötlands län6,49,310,29,810,210,39,89,69,29,18,27,99,18,37,1
Jönköpings län3,47,67,56,67,17,57,06,96,76,55,75,77,36,25,0
Kronobergs län3,98,28,98,39,29,68,88,98,78,68,17,89,28,26,8
Kalmar län4,68,28,67,88,88,88,28,38,48,88,17,48,47,26,0
Gotlands län5,77,68,18,28,88,98,47,96,96,75,76,07,26,44,8
Blekinge län6,210,811,310,811,512,011,511,811,510,69,79,310,49,37,7
Skåne län5,69,010,310,110,711,110,910,810,710,69,89,511,010,28,6
Hallands län3,86,77,46,46,56,96,66,66,86,56,05,67,06,35,1
Västra Götalands län4,98,89,28,28,68,78,17,77,46,96,46,38,17,55,9
Värmlands län5,610,110,69,69,510,09,89,49,58,77,47,28,98,37,0
Örebro län6,710,210,49,59,79,99,39,28,88,57,67,59,38,67,3
Västmanlands län5,79,810,49,69,910,29,89,810,09,78,68,410,29,67,9
Dalarnas län4,87,98,67,77,88,17,88,18,38,16,96,47,87,36,2
Gävleborgs län7,011,212,011,211,811,811,612,112,211,29,69,610,910,08,9
Västernorrlands län7,010,511,911,110,910,810,310,19,99,78,68,59,48,77,3
Jämtlands län6,39,711,210,19,69,39,08,68,37,86,86,47,56,65,1
Västerbottens län6,19,810,29,39,18,88,27,87,36,96,15,87,06,14,6
Norrbottens län7,210,610,89,79,29,08,17,87,67,46,76,27,06,35,0
Sverigemedel5,18,39,08,48,78,98,58,38,17,97,27,08,78,06,7

Kvinnor

Inskrivna arbetslösa som andel av den registerbaserade arbetskraften i åldern 16–64 år
 200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Stockholms län3,65,26,56,66,67,06,56,36,16,16,06,17,97,56,7
Uppsala län3,75,26,56,15,95,95,15,05,05,45,35,46,86,76,2
Södermanlands län6,28,910,510,810,910,810,19,910,010,09,59,410,710,29,6
Östergötlands län6,78,69,810,09,89,68,98,48,18,17,87,78,57,87,1
Jönköpings län3,56,37,16,97,17,36,76,46,36,36,06,17,36,75,9
Kronobergs län4,06,38,18,48,78,78,07,97,78,28,18,39,28,77,8
Kalmar län4,96,87,87,77,97,97,16,96,67,37,47,17,87,16,3
Gotlands län5,67,28,08,68,78,47,77,15,95,85,15,26,15,64,5
Blekinge län6,08,710,210,710,710,69,79,69,29,29,09,210,19,28,0
Skåne län5,47,49,19,49,59,69,39,29,09,29,09,110,59,88,8
Hallands län4,15,87,26,96,76,55,85,85,85,95,85,76,76,05,2
Västra Götalands län4,77,18,37,97,77,66,96,56,26,16,06,27,87,26,2
Värmlands län6,08,49,99,69,28,98,07,57,27,16,46,47,87,26,4
Örebro län6,58,39,69,39,39,17,97,37,17,16,87,18,68,07,1
Västmanlands län5,78,410,010,110,210,49,28,88,58,78,38,710,210,08,8
Dalarnas län4,86,78,07,67,37,06,26,06,16,25,85,86,96,55,9
Gävleborgs län7,410,012,011,911,911,510,710,510,310,09,39,410,39,79,0
Västernorrlands län6,18,710,610,410,09,78,78,07,67,77,57,88,67,76,9
Jämtlands län5,57,49,68,88,07,56,86,36,16,25,95,86,85,74,6
Västerbottens län5,07,08,17,87,67,36,35,95,35,45,35,15,95,24,2
Norrbottens län6,79,110,29,99,18,16,86,56,36,25,85,76,35,74,6
Sverigemedel4,97,08,48,38,28,27,57,27,07,06,86,98,37,76,9

Mer statistik om Västerbotten

Statistik om företagsledare utifrån kön, ålder och bakgrund

Du kan enkelt ta fram data om företagsledare i ditt län och din kommun i en databas. Statistik om operativa företagsledare ger detaljerad information om företagsstrukturen i olika län och kommuner i Sverige år 2006-2020.

Regionala matchningsindikatorer

Indikatorer om kompetensförsörjningen på länsnivå finns nu tillgängliga i SCB:s databas SSD.

Regional exportstatistik

Om statistiken

Statistiken kommer från Tillväxtverket och Statistiska centralbyrån (SCB).

Kontakt

Jan Persson

Tel. 08-681 9184

fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se