Riksintressen för industriell produktion

Mark- och vattenområden som är särskilt lämpliga för anläggningar för industriell produktion kan vara av riksintresse.

Aktuellt

I december 2024 tog Tillväxtverket förnyade beslut om att bedöma sju områden som riksintresse för industriell produktion. Samtidigt tog vi ställning för att fortsätta utreda fyra nya områden och samla in synpunkter. Det fattades också beslut om att inte bedöma ett område i Bodens kommun som område av riksintresse för industriell produktion.

Inför besluten har Tillväxtverket samlat in synpunkter från Boverket, riksintressemyndigheter och berörda länsstyrelser. Tillväxtverket vill tacka alla berörda länsstyrelser för ett stöttande arbete med att samla in synpunkter från alla berörda kommuner. Vi vill också tacka alla berörda kommuner för värdefullt och stort engagemang i sina svar till länsstyrelsen.

Beslut och värdebeskrivningar för beslutade sju områden finns nu tillgängliga under respektive område av riksintresse för industriell produktion nedan. Geodata för nedladdning finns nu också nedan och via länsstyrelsernas planeringskatalog.

Under våren 2025 går vi vidare med att samla in ytterligare synpunkter för fyra områden. Fyra områden som vi sen tidigare utreder som områden för riksintresse industriell produktion i Norrbotten (Luleå och Vitåfors) och kopplat till cementindustrin (Skövde och Slite). Beslut om dessa fyra områden förväntas ske före sommaren 2025.

Bakgrund

Mark- och vattenområden som är särskilt lämpliga för anläggningar för industriell produktion, energiproduktion, energidistribution, kommunikationer, vattenförsörjning eller avfallshantering kan vara av riksintresse enligt 3 kap 8 § miljöbalken. Dessa områden ska därför så långt som möjligt skyddas mot åtgärder som försvårar nyttjandet av anläggningarna.

Tillväxtverket ansvarar för att peka ut områden för riksintresse när det gäller industriell produktion. Områden ska vara särskilt lämpliga för industriell produktion sett ur ett nationellt perspektiv utifrån uppsatta kriterier. Det handlar bland annat om storskaliga anläggningar för raffinaderier, järn- och stålindustrin och petrokemisk industri i miljöer med konkurrerande intressen.

Tillväxtverkets bedömning är att det oftast är möjligt att bedriva större industrianläggningar utan ett utpekat område av riksintresse både för större nya lokaliseringar och för befintliga verksamheter. Kriterier för utpekande finns i Tillväxtverkets sektorsbeskrivning för riksintresse industriell produktion.

Områden av riksintresse

Sektorsbeskrivning för riksintresse industriell produktion

Alla riksintressemyndigheter ska ha en beskrivning för sektorn och sektorns mark- och vattenanspråk samt de nationella mål som berör sektorn. Sektorsbeskrivningen innehåller kriterier för utpekande och ska öka förståelsen för och värdet av de utpekade riksintressena och kan på så sätt underlätta bedömningar av påverkan på riksintressena och avvägningar mellan olika intressen i enskilda beslut. Tillväxtverkets sektorsbeskrivning från 2021 innehåller även rutiner för uppdateringar och översyn av områden.

Sju områden är av riksintresse för industriell produktion

Följande områden är utpekade som område av riksintresse för industriell produktion.

Område för pappersbruk Hallstavik, Norrtälje kommun, Stockholms län

Område för raffinaderi Nynäshamn, Nynäshamns kommun, Stockholms län

Områden för raffinaderier vid Göteborgs hamn, Göteborgs stad, Västra Götalands län

Område för raffinaderi vid Brofjorden, Lysekils kommun, Västra Götalands län

Områden för petrokemisk industri, Stenungsunds kommun, Västra Götalands län

Område för stålverksindustri i Oxelösunds hamn , Oxelösunds kommun, Södermanlands län.

Området Bofors skjutfält, Karlskoga kommun, Örebro län

Arbetssätt

Kommunerna ska tillgodose riksintresset

I Sverige ansvarar kommunerna för planläggningen av mark- och vattenområden inom sina geografiska gränser. Det är bara kommunen som har rätt att anta planer och bestämma om planläggning ska komma till stånd eller inte. Tillväxtverket beslutar vilka områden i Sverige som är särskilt lämpliga som riksintresse för industriell produktion. Det är sedan länsstyrelsens uppgift att se till att kommunerna i sin planering tar hänsyn till utpekade riksintressen.

Ta hjälp av planeringskatalogen

Vad gäller i din region? Oavsett om du arbetar lokalt, regionalt eller nationellt med samhällsplanering kan du ha nytta och användning av Planeringskatalogen. Det är en samlad ingång till planeringsunderlag för fysisk samhällsplanering. Tanken är att på en och samma plats visa korrekt, relevant och uppdaterad information som underlättar handläggningen och effektiviserar samhällsbyggnadsprocessen.

Tidigare insatser

Utvecklad nationell planering i Sverige

Tillväxtverket ser ett behov av en utvecklad nationell planering som kan komplettera arbetet med riksintressen. En nationell planering som kan synliggöra nationella behov kopplat beredskap, större etableringar, samhällsomvandling och ge vägledning i planerings- och tillståndsprocesser.
Idag finns många nationella, europeiska och globala mål som påverkar den rumsliga utvecklingen i Sverige. Samtidigt saknas en gemensam plan för hur vi hanterar rumsliga samband och målkonflikter. Därför behövs det en tydligare styrning och ökad samsyn inom samhällsplaneringen för att Sverige ska klara av omställningen till ett hållbart samhälle. Sverige är också unikt inom EU att sakna både en nationell planering och en regional planering i hela landet.
Vi verkar för att synliggöra behovet av en utvecklad nationell planering och en regional planering i Sverige via Rådet för Hållbara stöder, Miljömålsrådet, i regeringsuppdrag och i remissvar.
Tillväxtverket deltar i Miljömålsrådets programområde Ramverk för nationell planering.

Regeringsuppdrag

Regeringen gav under 2020–2021, fem myndigheter i uppdrag att se över kriterierna för riksintressen. Dessa var Naturvårdsverket, Riksantikvarieämbetet, Statens energimyndighet, Trafikverket och Tillväxtverket.

Tillväxtverkets rekommendationer till regeringen

Tillväxtverket anser att Boverket i högre utsträckning bör använda sin roll som samordnande myndighet inom riksintressesystemet och tillsammans med riksintressemyndigheterna sträva efter återhållsamhet vad gäller utpekande av områden av riksintresse.

Tillväxtverket anser att det finns behov av att stärka nationella sektorsövergripande principer och tydliggöra inriktningen för nationell planering utöver mark- och vattenanspråk genom riksintressesystemet.
Tillväxtverket anser att bättre samordning av lokala och regionala planeringsprocesser bidrar till ett effektivare hållbart regionalt utvecklingsarbete. Vi anser att stärkt regional planering underlättar lokal och regional samordning och därför behöver bli en del av det regionala utvecklingsarbetet och således de regionala utvecklingsstrategierna.

Kontakt

Johanna Stenberg
fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se