Nya regler om hållbarhetsredovisning. Hur påverkas små och medelstora företag?

Denna rapport undersöker hur små och medelstora företag indirekt kan påverkas av den nya lagstiftningen kring hållbarhetsrapportering – Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).

Sammanfattning

Rapporten färdigställdes innan EU-kommissionen presenterade förslag om förenklade regler genom ett Omnibus-paket.

Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) innebär att stora företag möt av krav på hållbarhetsrapportering, vilket indirekt kommer att påverka deras mindre underleverantörer, däribland små och medelstora företag (SMF). Underleverantörerna, även om de inte omfattas direkt av CSRD, kommer att behöva anpassa sina processer för insamling och rapportering av hållbarhetsdata för att kunna möta sina större kunders ökade krav på transparens och hållbarhet. Det skapar både utmaningar och affärsmöjligheter för små och medelstora företag , som genom ett stärkt hållbarhetsarbete kan positionera sig för framtida framgång.

Rapporten visar på en komplex bild där många små och medelstora företag står inför en rad utmaningar. Förutom den ökade administrativa bördan innebär CSRD:s omfattande krav på hållbarhetsdata att företag känner sig osäkra på hur de ska agera för att möta kundernas och marknadens nya förväntningar. Utmaningarna är särskilt stora för företag som saknar både djupare hållbarhetskompetens och kunskap om de specifika krav som CSRD ställer.

För att stödja små och medelstora företag i att navigera denna förändring och stärka deras hållbarhetsarbete, identifierar rapporten ett behov av konkreta insatser, såsom tillgång till rådgivning, praktiska verktyg och exempel, samt en digital plattform för stödmaterial.

Intressant för dig som ...

önskar mer information på vilket CSRD indirekt påverkar små och medelstora företag.

Övrigt

Denna rapport har tagits fram av Ramboll på uppdrag av Tillväxtverket. Studien baseras framförallt på kvalitativa semi-strukturerade intervjuer med totalt 13 aktörer inom stål- och metallindustrin i Norrbotten och Västerbotten som på olika sätt berörs av CSRD. Bland de intervjuade aktörerna finns stora företag, små och medelstora företag, olika typer av näringslivsfrämjande aktörer, arbetstagarorganisation samt bransch- och arbetsgivarorganisationer.

Nya regler om hållbarhetsredovisning. Hur påverkas små och medelstora företag?

Rapportens omslag
Publikationsnummer:
0517
ISBN:
978-91-90068-09-00517
Årtal:
2025
Hjälpte informationen på sidan dig?