XX26 en inspirationsdag extra allt för att stärka kvinnors entreprenörskap, företagande och ägande

Sverige behöver fler kvinnor som förverkligar sina idéer och blir företagare. Vad krävs för att det ska hända? Hur gör andra? Och vad behöver du för att ta steget? Kom till XX26 och få svar!

I dag drivs endast 29 procent av svenska företag av kvinnor. Företag grundade av kvinnor har sämre tillgång till kapital än företag grundade av män. Att fler kvinnor startar och driver företag är en strategiskt viktig fråga för Sveriges konkurrenskraft, ekonomiska tillväxt, sysselsättning och utveckling av samhället.

Den 6 mars samlar vi 500 blivande företagare, etablerade entreprenörer, investerare, främjare, forskare och personer som vill lära sig mer om kvinnors företagande. På scen kommer du kunna se många drivna, kunniga och spännande talare. Tillsammans tar vi oss an möjligheterna och diskuterar utmaningarna.

Varmt välkommen för kunskap, inspiration och nätverk

Vi välkomnar särskilt dig som är nyfiken på att starta företag eller vill utveckla din verksamhet. Du som vill möta andra företagare, bli inspirerad och lära dig vad du behöver veta, kunna och göra för att komma igång, nå ut och leva på din idé. Du som inte själv är entreprenör, men är engagerad i kvinnors företagande och vill se fler kvinnor följa sina entreprenöriella drömmar, är också varmt välkommen till XX26.

En kostnadsfri värdefull heldag

Dagen börjar med fika och mingel kl. 8.00 på Quality Hotel Strawberry Arena i Stockholm och slutar senast kl. 17.00. Morgonfika, lunch och eftermiddagsfika ingår och dagen är kostnadsfri. Ett detaljerat program kommer i februari 2026. XX26 kommer att livesändas för alla som inte har möjlighet att närvara på plats i Stockholm.

Anmälan öppnar i januari.

Kontakt

xx26@tillvaxtverket.se

Hjälpte informationen på sidan dig?