Hur kan myndigheter underlätta företagens uppgiftslämnande?

Företag upplever ofta uppgiftslämnandet till myndigheter som krångligt och tidskrävande. Oftast är det mängden uppgifter till olika myndigheter som är problemet, snarare än enskilda uppgiftskrav. Vad kan myndigheterna göra för att förenkla och vilket arbete pågår?

När Tillväxtverket förra veckan bjöd in till seminarium om minskat och förenklat uppgiftslämnande för företag var intresset stort. Närmare 150 deltagare från ett 30-tal myndigheter slöt upp för att ta del av kunskap, erfarenheter och inspiration från goda exempel. Seminariet inleddes av Elisabeth Backteman, generaldirektör på Tillväxtverket och Inga Otmalm, generaldirektör på Bolagsverket, samt Sara Modig, statssekreterare på Klimat- och näringslivsdepartementet.

Samordning och digitalisering

Målgruppen för seminariet var främst myndigheter som omfattas av förordningen om digitalt inhämtande av uppgifter från företag. Den syftar till att göra det enklare för företag att hantera myndighetsärenden och att företag inte ska behöva lämna samma uppgifter flera gånger till myndigheter. Enligt förordningen ska myndigheterna särskilt fokusera på fördelarna med samordning och digitalisering, vilket också var två återkommande nyckelord under dagen.

Elisabeth Backteman

Gd Elisabeth Backteman Fotograf: Jenny Unnegård

Arbeta tillsammans

Tillväxtverkets generaldirektör Elisabeth Backteman inledde dagen med att betona vikten av att myndigheter arbetar tillsammans för att skapa ett förenklat uppgiftslämnande.

– Vi har ett gemensamt ansvar och behöver arbeta tillsammans för att underlätta företagens myndighetskontakter. Kan vi minska den sammantagna effekten av alla krav kan vi verkligen hjälpa företagen i deras vardag. Då kan företagen få mer tid över för att driva och utveckla sitt företag, vilket kan stärka deras konkurrenskraft, sade Elisabeth Backteman.

Digitala tjänster och arbetssätt som förenklar

Bolagsverket presenterade nyttan med två tjänster som förenklar företagens uppgiftslämnande, dels den Sammansatta bastjänsten för grunddata om organisationer (SSBTGO), dels Mina ombud.

Livsmedelsverket berättade om projektet FörRätt som Tillväxtverket var en samverkande part i och metoden som användes för att standardisera och effektivisera arbetet med e-tjänster för kommunala förfaranden.

Vad kan myndigheter göra för att förenkla för företagen?

Några exempel

  • Återanvänd data, i den mån det är tillgängligt
  • Samverka över myndighetsgränserna
  • Arbeta långsiktigt och brett med förbättrad service
  • Hålla information enkel och ge tydliga instruktioner till företag
  • Satsa på digitaliserbar lagstiftning
  • Arbeta proaktivt, redan vid EU-förhandlingar

En uppgift en gång och till ett ställe.

Ett av regeringens fem mål inom förenklingspolitiken är att andelen tjänster för företagens kontakter med det offentliga som är digitala, och andelen enskilda ärenden som kan hanteras digitalt, ska öka i syfte att förenkla företagens uppgiftslämnande och övriga myndighetskontakter – det långsiktiga målet är att företagen ska lämna en uppgift en gång och till ett ställe.