EU-samarbete mellan Sverige, Norge och Danmark ger 115 miljoner kronor till grön omställning
Det är klart för start för sex nya projekt i södra Skandinavien. Med 115 miljoner kronor i EU-stöd ska de ta sig an några av vår tids största utmaningar: energin och klimatet.


Elisabeth Backteman, gd Tillväxtverket
Det handlar om att skapa lönsamhet av jordbrukets restavfall, undersöka infångning av koldioxid och etablera färdplan för transporter med självkörande lastbilar. Kort sagt är det grön omställning som är fokus för de sex projekten, som tillsammans får 10,2 miljoner euro, motsvarande 115 miljoner kronor från EU-programmet Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak som Tillväxtverket ansvarar för.
– Ensamma är vi inte starka, men tillsammans med närliggande regioner i Danmark, Norge och Sverige, kan vi genom Interreg-projekt genomföra insatser som gynnar vårt land och bidrar till att stärka den gröna samhällsomvandlingen, säger Tillväxtverkets generaldirektör Elisabeth Backteman.
Projekt ska skapa värde av restavfall
Det största projektet är Land2Value, med en totalbudget på 5,7 miljoner euro och där nästan 3,5 miljoner euro kommer från Interreg. Målet är att skapa lokala biomassahubbar i Västra Götaland, Midtjylland i Danmark samt Oslofjordsregionen i Norge. Här ska jordbrukets restavfall bli råvara för produkter inom textil, förpackning, djurfoder samt biokol och biogas. Projektet bygger vidare på det nyligen avslutade Interreg-projektet Green Valleys 2.0, där det har handlat om bioraffinering och att skapa produkter från gräs och klöver.

Magnus Schönning
- Land2Value ska jobba nära små och medelstora företag inom foder, bioenergi och livsmedel, samt lantbrukarkooperativ och fiskodlare. Några av dem kommer att få ekonomiskt stöd, men det är hundratals lantbrukare och andra företagare som kommer att få mer kompetens och som direkt kommer att påverkas av det här projektet, säger programchef Magnus Schönning.
Fortsatt starkt intresse i Norge
Såväl svenska, danska och norska aktörer deltar som partner i de nya Interreg-projekten. Två av projekten har norska partner och dessa får tillsammans 700 000 Euro i Interreg-medel, som betalas av norska staten.
– Det har tidigare varit lite stiltje bland norska aktörer, men både nu och i vårens ansökningsomgång kom det in projektansökningar med norska partner, så söktrycket är glädjande nog fortsatt högt, säger Magnus Schönning.
Fakta om projekten
- Land2Value – Restavfall från jordbruket ska bli till nya produkter. Projektet ska skapa biomassahubbar i Västra Götaland, Midtjylland i Danmark samt Oslofjordsregionen i Norge.
- SEALS – Ska göra transportkorridoren Hamburg–Köpenhamn–Göteborg–Oslo–Trondheim fossilfri till 2035. Fokus: självkörande lastbilar, laddinfrastruktur och styrmedel.
- CommUnity Power – Utvecklar energigemenskaper där invånare, företag och kommuner producerar och delar förnybar energi. Partner i projektet är bland annat de danska kommunerna Frederikssund, Lejre, Hvidovre, Roskilde och Køge, samt de svenska kommunerna Tomelilla och Kungsbacka med bolaget Eksta Bostadsaktiebolag.
- Grænseoverskridende Center of Excellence for vedvarende energi gennem CCUS – Gör Öresundsregionen till ett nav för infångning, lagring och återanvändning av koldioxid. Projektet leds av Copenhagen Malmö Port och övriga partner i projektet är bland annat svenska energi- och renhållningsbolag och det danska vatten- och miljöklustret Clean.
- WattReserve – Testar energilagring med batterier i skolor, vårdboenden och idrottshallar i Høje-Taastrup och Lyngby-Taarbæk i Danmark, respektive Helsingborg och Ängelholm i Sverige.
- Klimaresiliens i Sundhedssektoren – Ska minska risken för översvämningar på sjukhus. Fallstudier: Næstved Hospital och Skånes universitetssjukhus.
Om Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak
- Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak ska under programperioden 2021-2027 investera 140 miljoner euro i projekt som sker över gränserna i Sverige, Danmark och Norge.
- Projektstöd: 61 huvudprojekt – vilket är längre, oftast treåriga projekt – har fått EU-pengar från Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak sedan den första ansökningsomgången 2022. De får upp till 60 procent av sina kostnader betalda av Interreg. Totalt har projekten blivit beviljade 106 miljoner euro i EU-pengar och 8,4 miljoner euro i norska medel från Interreg.
- Finansiering: Huvuddelen av pengarna kommer från Europeiska Regionala Utvecklingsfonden. I projekt med norska aktörer kommer pengarna också från norska staten, vilket beror på att Norge inte är EU-medlem.
- Geografiskt område: Interreg-projekten går över gränserna – de bedriver sina aktiviteter mellan regionerna Skåne, Halland, Västra Götaland (Sverige), Sjælland, Hovedstaden, Midtjylland, Nordjylland (Danmark), Østfold, Akershus, Oslo, Buskerud, Agder, Vestfold och Telemark (Norge).
- Fyra insatsområden: Projekt som ansöker om EU-pengar från Interreg-programmet ska välja ett av fyra insatsområden att arbeta mot: Innovation och entreprenörskap, Grön omställning, Transport och mobilitet eller Gränslös arbetsmarknad. Insatsområdena är framtagna utifrån de regionala strategier och behov som finns i de skandinaviska regionerna.