9. Vårda etableringen

I ett längre perspektiv behöver en etablering vårdas utifrån de faktorer som avgjorde var etableringen hamnade, en så kallad eftervård. Det kan innebära att ge bra förutsättningar för att företagen ska finnas kvar och på sikt en möjlighet att expandera.

Förändrade behov av lokaler och mark inte behöva vara en orsak till att företag väljer att flytta från orten. En god eftervård innebär också att en etablering kan nyttjas för att locka framtida etableringar och att skapa en grund för andra företags utveckling.

Att vårda de företag som finns i kommunen kan vara en lika viktig fråga som att arbeta med att locka nya etableringar. Att ha en god relation med sina företag, både med nya företag och de som redan finns är samtidigt en resursfråga. Kontakter med företagen kan vara svårt att prioritera inte minst för mindre kommuner.

Ett konkret sätt att arbeta med eftervård och att knyta företag till orten kan vara att integrera nya företag i det lokala och regionala innovationssystemet. Ett annat sätt kan vara att erbjuda en industriell symbios som stärker samarbeten och samtidigt skapar en mer resurseffektiv och hållbar ekonomi.

Industriell symbios

I en industriell symbios arbetar olika verksamheter i ett område för att spara energi där den enes avfall eller restprodukt blir en annans råvara. När företag och andra organisationer samarbetar blir systemet effektivare än om var och en optimerar sin verksamhet. När företag aktivt arbetar tillsammans med varandras flöden och restströmmar uppstår fysiska symbioser och verksamheterna blir både ekonomiskt och ekologiskt mer hållbara vilket gynnar den lokala utvecklingen.

Resurssamverkan mellan företag kan även innebära gemensamt nyttjande av infrastruktur, lokaler och tjänster. Ett långsiktigt samarbete skapas, vilket minskar risker och stärker företagens konkurrenskraft.

Hållbarhetsprogram för etableringar i Ånge

Hållbarhetsprogrammet styr det arbete som förväntas av företag som etablerar sig i området. Tillsammans med förprojektering beskriver det markförutsättningar, möjliga tomter, byggalternativ, hållbar anläggning samt vilka symbioser och krav som kan ställas på företag. Programmet skapar en gemensam grund för gröna etableringar och samarbete mellan företag.

Företagen som en samhällsaktör

Det finns en stor potential i att det etablerande företaget kan bidra till både näringslivsklimat som till samhällsutvecklingen i stort. Att företag engagerar sig regionalt och lokalt är inte ovanligt. Det finns en tradition att företagare, ofta förankrat på orten är engagerad i och stöttar de lokala föreningslivet.

I dag finns exempel på företag som aktivt vill bidra till samhällsutvecklingen och som därför avsätter resurser – både ekonomiska och personella – för detta ändamål. I vissa fall har företagen särskild personal med uppdrag att samverka med lokalsamhället och identifiera möjligheter att stödja olika utvecklingsprojekt.

Denna typ av engagemang kan utgöra en del av etableringsstrategin. Genom att inkludera ett samhällsperspektiv i etableringen kan företaget både stärka sin egen position och bidra till långsiktig hållbarhet i regionen.

Hjälpte informationen på sidan dig?