Hållbarhetsprogram som garant för grön anläggning
2023 godkändes detaljplanen för Site Alby Östra i Ånge – 100 hektar produktionsskog som skulle stå för nyindustralisering inom hållbar omställning. För att lyckas med grön anläggning i området skapade kommunen ett hållbarhetsprogram.

På 30 sekunder
- Ånge kommun står inför etablering av 100 hektar detaljplanerad mark som ska möjliggöra nyindustrialisering inom hållbar omställning.
- För att utreda markens förutsättningar, och göra en plan för den, anlitades en rådgivare och konsult inom samhällsutveckling.
- Konsulten sammanställde resultatet i en förprojektering, med hållbarhetsprogrammet som en del. Programmet kommer användas som styrning för företag som vill etablera sig i området – en garant för att de har för avsikt att följa kommunens gröna intention.
Ånge kommun hade planer för Site Alby Östra som ett område där företag på ett hållbart sätt ska kunna dra nytta av varandra. För att identifiera markens förutsättningar anlitade kommunen experter inom samhällsutveckling.
– Vi anlitade en konsult för att de med deras erfarenhet skulle skapa ett hållbarhetsprogram. En plan för hur vi ska kunna etablera på ett grönt sätt, berättar Tomas Widenfalk, projektkoordinator i Ånge kommun.
När hållbarhetsprogrammet är beslutat i fullmäktige kommer det premiäranvändas när kommunen skriver markavtal med RES – ett företag inom utveckling av förnybar energi och energilagring som nu projekterar en vätgasfabrik på marken.
– RES kommer bli områdets hjärta, och startskottet för en hållbar industriell symbios. Att ha hållbarhetsprogrammet som grund skapar förutsättningar för att alla företag som etablerar sig ska arbeta grönt. Programmet innehåller allt från markförutsättningar och hållbara möjligheter, till vilka symbioser och krav som kan ställas på etablerande företag. Det blir som en hållbarhetsstämpel på våra byggen och entreprenader, avslutar Tomas.
Hållbarhetsprogrammet ger kommunen ett ramverk för att få etablerande företag att bygga mer hållbart.
Resultat och lärdomar
- För att skapa ett hållbarhetsprogram, utifrån ett områdes förutsättningar, krävs expertis med erfarenhet från samhällsutveckling. Anlita konsulter, och lita på deras expertis. Beskriv ert behov, i stället för att specificera exakt vad du vill att de ska leverera. Det öppnar upp för innovativa lösningar.
- Att anlägga och etablera ett nytt område är ofta mer komplext än vad man tror vid en första anblick.
- Världen behöver nya sätt att etablera, anlägga och bygga. Och företag behöver världen. Därför uppskattar etablerande företag att det finns ett hållbarhetsprogram. Det stärker även deras narrativ, och position på marknaden.
Kontakt
Gustaf Rehnström
fornamn.efternamn@tillväxtverket.se
