Fyll i dina kostnader på övergripande nivå för hela investeringen. Välj de kostnadsslag som passar bäst. Beskriv kort vad kostnaden avser och bifoga offerter vid större kostnadsposter sist i ansökan under rubriken bilagor.
Informationstext
Vi behöver få en övergripande bild av vilka kostnader som investeringen kräver och hur de fördelar sig på olika kostnadsslag.
Vid större kostnadsposter av samma slag, till exempel olika maskiner, bör du redovisa dem var för sig med tillhörande offerter. I beskrivningsfältet ska du ange vilken del, till exempel maskin, som avses. Samma sak gäller flera kostnadsposter för till exempel externa tjänster, immateriella tillgångar eller bygg- eller anläggningskostnader. Ska du till exempel investera i en byggnad är det bra att redovisa de olika kostnaderna för markarbete, stomme, el, vvs och så vidare.