Artikeln publicerades 16 januari 2026

Kontrolluppgift 70 för inkomståret 2025 – skicka in senast 31 januari

Alla användarorganisationer ansvarar för att lämna in Kontrolluppgift 70 till Skatteverket för enskilda näringsidkare. Det går att lämna in uppgifterna via Skatteverkets e-tjänst eller blankett. Sista dagen för att skicka in kontrolluppgifterna är den 31 januari 2026.

Nypscentralen tar fram datafiler med utbetalt belopp och stödmottagare till alla användarorganisationer för året 2025. Varje organisation ansvarar för att lämna in kontrolluppgifterna till Skatteverket. Det går att lämna kontrolluppgifter via Skatteverkets e-tjänst eller en blankett. Datafilerna som Nypscentralen tar fram är anpassade till Skatteverkets e-tjänst. Sista dagen för att skicka in kontrolluppgifterna är den 31 januari 2026.

Varje organisation ansvarar för att kontakta de enskilda näringsidkare och berätta att uppgifterna har lämnats till Skatteverket.

Kom ihåg att meddela eventuella undantag.

Så får du din organisations datafil med kontrolluppgifter

För att få uppgifter från Nyps 2020 ska du kontakta Nypscentralens servicesida (Easit). Länk till annan webbplats. Supporten skickar en datafil med kontrolluppgifterna till dig. Den som skickade in ärendet kommer vid ett senare tillfälle att få en kontaktlista med de näringsidkare som ska informeras om att organisationen har skickat in kontrolluppgifterna till Skatteverket.

Vi åtgärdar just nu ett tekniskt problem hos oss. Därför kan det ta längre tid innan vi kan ta fram de uppgifter som ni ska ladda upp till Skatteverket.