- Startsida
- Nypscentralen
- E-tjänster och system
- Utbildning
- Våra utbildningar
Våra utbildningar
Tillväxtverket erbjuder utbildning i våra system.
Utbildningar som ges centralt ingår i din licens. Organisationer som använder Nyps-systemen kan själva genomföra utbildningar eller höra av sig till oss vid frågor. Det omfattar grundläggande ärendehantering och specifika områden inom administration. Bokade utbildningstillfällen kan alltid överlåtas inom organisationen.
Utbildningen kan genomföras digitalt eller fysiskt.
Höstens utbildningar 2025
Välkommen till höstens utbildningar!
- Du kan anmäla dig till ett helt utbildningstillfälle eller bara till enstaka pass.
- Utbildningarna är kostnadsfria.
- Alla utbildningar hålls digitalt i Teams.
Utbildning på plats
Om du ser att det finns ett utbildningsbehov i din organisation kan Nypscentralen komma till er och hålla utbildning på plats.
Vi har gjort många sådana besök genom åren. Ämnena för utbildningarna har varierat beroende på organisationens behov.
Så här går det till
För att boka en utbildning kontaktar du Anders Runnholm. Du berättar vilka behov ni har, och tillsammans tar vi fram ett utbildningspaket som passar er. Därefter kommer vi ut till er under en eller två dagar. Besöken är kostnadsfria.
Ett sätt att lära av varandra
Utbildningarna på plats har blivit en uppskattad form av lärande – både för er och för oss. För vår del ger besöken oss värdefulla insikter i regionala skillnader och hur våra system används i praktiken. Det hjälper oss när vi utvecklar nya funktioner och ger support.
De personliga mötena har också bidragit till att bygga viktiga kontaktnät, som vi har stor nytta av i vårt arbete.
Kontakt
Anders Runnholm
Utbildningsansvarig
E-post: namn.efternamn@tillvaxtverket.se