Tillväxtverkets logotyp

Exempel på kooperativa företag

Kooperativa företag startas och drivs av människor som vill förverkliga affärsidéer, lösa samhälleliga behov eller tillgodose gemensamma behov av service. Kooperativa företag finns i stad och på landsbygd och är verksamma inom flertalet branscher. Här följer några exempel som visar på bredden i det kooperativa företagandet.

Camino magasin för människor som bryr sig

Det går att förena ett medvetet tänkande med det goda i livet. Camino visar möjligheterna till en livsstil som både du och din omvärld tjänar på, genom inspiration och reflektion. Camino är ett magasin för människor som bryr sig men inte vill göra avkall på kvalitet. Varje nummer har ett tema som präglar innehållet, från globala till individuella frågor. Utöver magasinet jobbar Caminos medarbetare med föreläsningar, deltar i och modererar debatter och producerar text- och bildmaterial åt andra uppdragsgivare. 

Medarbetarna på Camino.

Camino

Camino tillhör ingen stor mediekoncern utan bakom Camino står Getaware ekonomisk förening, ett företag som syftar till att inspirera människor, företag och organisationer till att göra smartare val.

- Valet av att vara en ekonomisk förening kom ganska naturligt. Vi ville ha ett demokratiskt företag där varje anställd har en röst. Vi gillar också att formen är smidig, där man slipper personligt ansvar om vi skulle gå i konkurs och att vi kan ha stadgar som passar oss och vår arbetssituation. Det är kul att driva företag tillsammans och särskilt bra är det när ingen av oss gillar att ha chefer, säger Johanna Ståhl, chefredaktör. 

C-O-M-B-I-N-E har kul och tjänar pengar

C-O-M-B-I-N-E arkitekter arbetar med landskap, arkitektur och stadsutveckling. De driver också sedan två år tillbaka arbetsklubben och mötesplatsen Coffice på Södermalm i Stockholm.

C-O-M-B-I-N-E har gått från ett renodlat aktiebolag till att idag vara en medarbetarägd ekonomisk förening som i sin tur äger det gamla aktiebolaget. Bytet av företagsform gjordes för att få en form som stämde bättre med det sätt de redan var organiserade på, sedan starten har de kallat sig för ett "gruppkontor".

En ekonomisk förening fungerar väl mot den samtid som företaget befinner sig i; en idéburen kreativ bransch, med en rörlig arbetsmarknad, där företagen skapar sina värden genom dem som arbetar där. Attraktionen att vara medlem ska ligga i själva kärnverksamheten och den sociala situationen, inte så mycket i själva ägandet. När besluten tas gemensamt blir det tydligt att alla jobbar mot en gemensam vinst som kommer alla till del.

Medarbetarna på Combine.

C-O-M-B-I-N-E

- Vi vill ha kul på jobbet OCH tjäna pengar samtidigt — vi brukar säga att vi är ett kommersiellt kooperativ! En stor del av pengarna återinvesteras i intressanta projekt där vi undersöker förändringar i det samtida samhället som t.ex. Coffice, säger Combines medarbetare.

Taxi Stockholm är stadens äldsta kooperativa företag

Den 6 december 1899 bildades Stockholms Droskägare förening, ursprunget till Taxi Stockholm. Då beslöts att man tillsammans skulle dra nytta av en ganska ny uppfinning, telefonen. Ett antal stolpar med direkttelefon sattes upp i staden. Där kunde hästskjutsar och bilar stå och vänta på körning.

Några av Taxi Stockholms medarbetare.

Taxi Stockholm

Idén var att man skulle dela på de gemensamma kostnaderna och samtidigt vara ägare till beställningscentralen. Idén var så bra att den fortfarande fungerar. Ekonomiska föreningen "Taxi trafikförening UPA" finns kvar med 970 medlemmar. Medlemmarna har en andel var i den ekonomiska föreningen, samtidigt som de skriver ett transportöravtal med den. All verksamhet bedrivs numera i helägda dotterbolaget Taxi Stockholm 150000 AB. Det är medlemmarna/transportörerna som äger koncernen som idag har 1600 taxibilar anslutna till varumärket.

Företagssamverkan i VästgötaLandet skapar attraktiv turism

VästgötaLandet är en ekonomisk förening sedan 2007 med ett 50-tal medlemmar inom besöksnäringen. Alltifrån boendeanläggningar, restauranger, aktivitetsanläggningar och ideella föreningar.

Tillsammans marknadsför och utvecklar VästgötaLandet besöksnäringen i Vara och Essunga kommuner. Kooperativet driver turistservice på uppdrag av Vara och Essunga kommuner via webb och telefon. I samverkan mellan liten och stor skapar VästgötaLandet en attraktiv landsbygd med ett brett utbud året runt av god kvalité. Besökarna återvänder gärna till området vilket är en bekräftelse på att samverkan ger mervärde för alla.

Grunden till dagens kooperativ kommer ur ett Leaderprojekt som pågick 2002-2007 där ett av målen för att driva vidare verksamheten var att näringen skulle ha så stort inflytande som möjligt. En medlemsorganisation i form av en ekonomisk förening blev en naturlig utveckling av projektet.

Medarbetarna på VästgötaLandet.

VästgötaLandet

Senast ändrad
30 november 2011 10:23
Innehålls-
ansvarig
Eva Carlsson
fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se